Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu zapraszają na prezentację albumu Mariusza Kotkowskiego i Tomasza Sielickiego pt. „Miasto nad Odrą”

Słowo wstępne Ryszard Sławczyński
13 lutego (wtorek) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online


Plakat [pdf]

Mariusz Kotkowski i Tomasz Sielicki (okładka) [pdf]


Pocztówkowy spacer nad Odrą
Wydawnictwo Wrocławski Neptun wydało swoją drugą książkę. Tym razem autorzy zabierają nas na historyczny spacer wzdłuż nabrzeży Odry. Po drodze mijamy młyny i elektrownie wodne, dawne klasztory, urzędy, biblioteki, uczelnie czy fabryki. To gratka dla miłośników przedwojennego Wrocławia! Historycy Mariusz Kotkowski i Tomasz Sielicki stworzyli album Miasto nad Odrą, do którego trafiło ponad 70 przedwojennych kart pocztowych. […] „Książka Miasto nad Odrą Mariusza Kotkowskiego i Tomasza Sielickiego, autorów znanych ze swych publikacji i pasji badawczych związanych z historią Wrocławia, to niezwykle ciekawa publikacja dla wszystkich tych, których historia stolicy Dolnego Śląska interesuje i którzy chcieliby się na chwilę przenieść i znaleźć w dawnym Breslau na przełomie XIX i XX w.” – z recenzji prof. Tomasza Głowińskiego (UWr). Album Miasto nad Odrą w twardej oprawie ma 176 stron. Właśnie trafił do wrocławskich księgarń. Dostępny jest także w sklepie internetowym wydawnictwa.
Szczegóły na stronie wydawnictwa: www.wroclawskineptun.pl/produkt/miasto-nad-odra-7/
www.facebook.com/wroclawskineptun1732
Pocztówkowy spacer nad Odrą [pdf]


Mariusz Kotkowski. Urodzony w 1981 r. we Wrocławiu historyk, miłośnik miasta rodzinnego i popularyzator jego bogatej historii, a także kolekcjoner pocztówek i przedmiotów związanych z dawnym Wrocławiem. Znawca rynku antykwarycznego oraz właściciel Wrocławskiego Domu Aukcyjnego. Autor artykułów i recenzji oraz książki: Niezwykła Codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce. To właśnie na kartkach pocztowych skupia swoje zainteresowania badawcze i kolekcjonerskie. Autor i współautor licznych wystaw w placówkach muzealnych, oświatowych i instytucjach kultury, na których prezentował swoje bogate zbiory „wratislavianów” (m.in. Moja mała ojczyzna. Przedmieście Oławskie na dawnych kartach pocztowych w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu). Szczególnym sentymentem darzy przedmieście Oławskie, na którym mieszka. Współzałożyciel Wydawnictwa Wrocławski Neptun.


Tomasz Sielicki. Urodzony we Wrocławiu w 1985 r., językoznawca i historyk. Od kilkunastu lat zajmuje się dziejami miasta rodzinnego. W swoich badaniach skupia się na rozwoju urbanistycznym, szczególnie zaś na układzie komunikacyjnym i transporcie publicznym. Owocem jego pracy badawczej są liczne wystawy, artykuły i publikacje, m.in. monografia Wrocławskie tramwaje konne czy Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki… Historia tramwajów we Wrocławiu. Należy do Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii, w którym regularnie wygłasza odczyty na tematy historii miasta. Zaangażowany w ratowanie oraz popularyzację materialnego i niematerialnego dziedzictwa Wrocławia, oraz Śląska. Koncentruje się na zabytkach transportu publicznego – przede wszystkim historycznych tramwajach i autobusach, działając m.in. w Klubie Sympatyków Transportu Miejskiego. Koordynował odbudowę tramwaju typu Maximum z 1901 roku. W 2022 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Grzegorza Straucholda pt. Rozwój transportu publicznego we Wrocławiu w latach 1893–1945, uzyskując tytuł doktora nauk historycznych. Odkrywca oryginalnej barokowej fontanny Neptuna z 1732 r., która niegdyś stała na pl. Nowy Targ, a która pod koniec XIX w. trafiła do Wielowsi Średniej w powiecie sycowskim.



Transmisja z wydarzenia:


 

Aktualności

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Unia leśnych krain, czyli tłuste koty”
Czytanie fragmentów książki oraz prowadzenie: M. Bradke

26.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

27.05 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wiolonczelowe rozmaitości”

28.05 (czwartek) br. o godz. 12.30
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

28.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Pietrasa pt. „Festiwale, festiwale”

28.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Prezentacje legend w wykonaniu uczniów klas II i III wrocławskich szkół podstawowych pt. „We Wrocławiu nad rzeką Odrą...”

29.05 (piątek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór literacko-plastyczno-muzyczny K. Paraszkiewicz-Pater z udziałem malarki L. Sokal-Trybalskiej i muzyka M. Grabosza pt. „Do przyjaciół”

29.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie z prof. P. Drożdżewskim pt. „Wielcy muzycy we Wrocławiu cz. I”

30.05 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy B. Levantovitcha

30.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Uniwersum Fletu Poprzecznego”

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy W. Dubiel i J. Urgoła

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online