Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 156 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu''

Joanna Galik - fortepian
Teresa Gąsieniec - wiolonczela
Kalina Majewska - flet
Oskar Matuszyk - akordeon
Michał Michalski - fortepian
Natalia Midek - kontrabas
Mirosław Gąsieniec, Monika Kruk, Teresa Worońko - akompaniament
Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
16 listopada (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Program koncertu [pdf]

Noty o stypendystach i akompaniatorach [pdf]


Joanna Galik
Uczennica III klasy SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Krystyny Dyżewskiej. Z dużym powodzeniem bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, zdobywając tytuły laureatów. Do jej najważniejszych osiągnięć muzycznych należą: II miejsce na X Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach 2015, II miejsce w XI edycji konkursu „Wiosna z Fortepianem” w Sosnowcu 2015, II miejsce w XI Muzycznych Spotkaniach Najmłodszych Pianistów w Sieradzu 2014, II miejsce w VI Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów 2014, I miejsce w 13 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Görlitz/Zgorzelec 2014.
Joanna Galik oprócz muzyki interesuje się również rysunkiem a swoją pasję rozwija na lekcjach rysunku prowadzonych dla utalentowanej młodzieży. W 2015 roku otrzymała stypendium Rady Miasta Wrocławia w Uczniowskim Programie Stypendialnym skierowanym do uczniów osiągających wybitne wyniki w nauce.


Teresa Gąsieniec
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła pod kierunkiem Katarzyny Baranowskiej. Obecnie jest w klasie czwartej. Kształci się w klasie wiolonczeli Magdaleny Zacharzewskiej.
Doskonaliła swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach mistrzowskich u Stanisława Firleja, Andrzeja Orkisza, Tomasza Lisieckiego. Jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich w zakresie gry solowej i kameralnej m.in. Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego (Poznań), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Warszawa-Łomianki), Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu (Warszawa), Ogólnopolskich Konfrontacji Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej (Bydgoszcz), Ogólnopolskich Przesłuchań Szkół Muzycznych I i II st. (Kraków), Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych (Jawor), Polsko-Niemieckiego Konkursu Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych (Żary).
W kwietniu 2015 roku zajęła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Juliusza Zarębskiego Warszawa-Łomianki.


Kalina Majewska
Absolwentka (z wyróżnieniem) PSM I st. w Białogardzie w klasie fletu Joanny Antolak, naukę kontynuowała w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fletu Magdy Morus-Fijałkowskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Pierre Yves Artauda, Jánosa Bálinta, Petera Lukasa Grafa i Jerzego Mrozika. Od roku 2012 studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fletu Elżbiety Woleńskiej.
Występowała jako solistka na wielu koncertach, w tym z Filharmonią Koszalińską. W 2015 roku zagrała recital dyplomowy wraz z Akademicką Orkiestrą Kameralną, na którym wykonała Daniela Schnydera Koncert na flet, perkusję i orkiestrę kameralną. Była to polska premiera utworu.
Uczestniczka i laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym I nagrody w XII Concorso Internazionale Di Esecuzione Musicale „Premio Citta di Padova” we Włoszech (2014) oraz I nagrody w XIII Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Luigi Zanuccoli” we Włoszech (2015). Stypendystka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.


Oskar Matuszyk
Uczeń III klasy OSM I st. im. Marii Zduniak we Wrocławiu w klasie akordeonu Juliana Kwiatkowskiego. Od roku 2015 stypendysta Prezydenta Wrocławia. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych: zdobył I miejsce na VII Turnieju Młodych Akordeonistów w Oleśnicy (2015), I miejsca na Międzyszkolnym Konkursie Akordeonowym w Legnicy (2014) oraz Lubinie (2015). Występował jako solista z orkiestrą kameralną w ramach Letnich Warsztatów Orkiestrowych w Karpaczu (2014). Występuje także jako aktor w Teatrze Muzycznym Capitol wcielając się w rolę małego Guido Continiego w spektaklu Nine.


Michał Michalski
Student III roku Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując w wielu salach koncertowych w Polsce. W czerwcu 2009 roku wystąpił razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Daniela Raiskina na zakończenie sezonu artystycznego 2008/09. W 2010 roku w Filharmonii Wrocławskiej w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, w 2011 roku wykonał recital w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non profanum” w Trzęsaczu. W maju 2012 roku wystąpił w Bibliotece Polskiej w Paryżu a w lutym 2015 roku wykonał recital w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach koncertów „Młode Talenty”. W październiku 2010 roku Michał Michalski został uhonorowany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także kilkukrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Samorządu Miasta Wrocławia.
Do ważniejszych sukcesów należą: wyróżnienie w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach-Izabelinie (kwiecień 2015), uczestnictwo w II etapie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Rina Sala Gallo” w Monzy (wrzesień/październik 2014 r), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym o Stypendium Fundacji YAMAHA w Krakowie (luty 2014), II nagroda w kategorii Grand Prix na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Ville de Gagny, Paryż (kwiecień 2013), wyróżnienie podczas World Music Competition IBLA Grand Prize na Sycylii (lipiec 2011) oraz I nagroda zdobyta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Simone Delbert-Fevrier” w Nicei (listopad 2010). W listopadzie 2015 roku nakładem wydawnictwa JB Records ukazała się debiutancka płyta Michała Michalskiego z utworami Beethovena, de Falli, Granadosa, Prokofiewa pt. „Michal Michalski - Piano Recital”.


Natalia Midek
Uczennica klasy kontrabasu Czesława Kurtoka w OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Wielokrotnie brała udział w klasach mistrzowskich polskich i zagranicznych kontrabasistów. Jest dwukrotną laureatką szkolnego konkursu Miniatura Współczesna po 1945 roku. Zdobyła wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach, w 6. Spotkaniach Kontrabasowych w Mielcu oraz I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. B. Nancki w Bielsku-Białej. Jest także laureatką III miejsca na jubileuszowym konkursie kontrabasowym w ramach V Światowego Festiwalu Kontrabasowego.
Natalia Midek brała udział w projektach orkiestrowych w Polsce oraz poza granicami kraju, np. we Francji, Niemczech, gdzie prowadziła grupę kontrabasów. Kilkukrotnie występowała z orkiestrą jako solistka.

 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z dr. M. Piekarskim pt. „Spacer po muzycznym Lwowie. Między operą, kościołem, towarzystwem muzycznym i prywatnymi salonami”

26.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy