Dolnośląski Kurator Oświaty zaprasza na podsumowanie XVI edycji wojewódzkiego konkursu „Losy Polaków na Wschodzie w XX wieku”

27 września (środa) 2023 roku o godz. 10.00
Wstęp z zaproszeniami

Do plakatu wykorzystano rysunek nieznanego łagiernika przedstawiający transport więźniów na odkrytych platformach kolejowych w okolicy Kotłasu w lutym 1940 r. Źródło ipn.gov.pl [pdf]


27 września 2023 r. w siedzibie Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbędzie się uroczyste podsumowanie XVI edycji wojewódzkiego konkursu „Losy Polaków na Wschodzie w XX wieku”. Dolnośląski Kurator Oświaty nagrodzi laureatów i finalistów Konkursu oraz wręczy upominki i dyplomy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do udziału w konkursie w roku szkolnym 2022/2023. Laureaci konkursu uzyskali ponadto dodatkowe punkty rekrutacyjne przy ubieganiu się o miejsce w szkole ponadpodstawowej. Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał „Codzienne życie Sybiraków” i był dedykowany uczniom szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa dolnośląskiego, a prace były oceniane w dwóch kategoriach: literackiej i multimedialnej. Celem konkursu było wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży dolnośląskich szkół oraz propagowanie wiedzy o losach Polaków w XX wieku, w tym utrwalanie pamięci o Sybirakach. Udział w konkursie był okazją dla uczniów dolnośląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do samodzielnego zdobywania wiedzy, odkrywania prawdy historycznej i dokumentowania dziejów, które minęły, ale wciąż żyją we wspomnieniach Polaków. Organizatorem konkursu jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a wsparcie zapewnili – Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu. Honorowy Patronat nad tym ważnym przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Dolnośląski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Do realizacji kolejnej edycji historycznych zmagań przyczynili się również: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Zarząd Dolnośląskiego Regionu NSZZ „Solidarność” oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.



    

 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z dr. M. Piekarskim pt. „Spacer po muzycznym Lwowie. Między operą, kościołem, towarzystwem muzycznym i prywatnymi salonami”

26.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy