Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 159 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
29 lutego (poniedziałek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]


Anna Kutkowska
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Tomasza Stockiego. Naukę rozpoczęła w wieku 6 lat w szkole muzycznej w Oławie a następnie kontynuowała ją w klasie Magdaleny Płociennik w OSM I i II st. we Wrocławiu. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2013, 2015), Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2015) oraz Przesłuchań CEA (2016). Anna Kutkowska gra także w trio fortepianowym, wraz z którym odniosła szereg sukcesów m.in. zdobyła II miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Rzeszowie (2014) oraz III miejsce na XXXIV Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2015).

Sara Kwiatkowska
Uczennica klasy wiolonczeli Urszuli Marciniec-Mazur w OSM im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Laureatka konkursów wiolonczelowych w Oleśnicy, Kłodzku, Warszawie, Bochni, Malborku, Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. W kwietniu 2015 roku odebrała nagrodę specjalną w filharmonii tallińskiej na Międzynarodowym Konkursie MTÜ „Noor musik” w Estonii. W tym samym roku zajęła również III miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im K. Wiłkomirskiego w Poznaniu, II miejsce na X Forum Młodych Wiolonczelistów w Gdańsku, III miejsce na konkursie Młody Polski Wiolonczelista w Bochni oraz została laureatką Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie. Została także stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci . Występowała w wrocławskich Domach Pomocy Społecznej, na koncercie z Lea Leiten w pałacu Kadriorg oraz dla WOŚP.

Sylwia Marut
Uczennica V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Tomasza Stockiego. Od roku szkolnego 2013/2014 jest również uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym w klasie Ewy Murawskiej-Kalinin. Zainteresowania artystyczne Sylwii Marut obejmują też taniec. Przez sześć lat uczęszczała na zajęcia do Operetki Dolnośląskiej. Jest laureatką i finalistką licznych skrzypcowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Do największych jej sukcesów należą zdobycie I miejsca w 13 Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone we Włoszech (2015) oraz I miejsca XI Lubuskich Spotkaniach Skrzypcowych w Zielonej Górze (2015). Jest koncertmistrzem w Szkolnej Orkiestrze Symfonicznej OSM I i II st. we Wrocławiu. Ponad to współpracowała z wieloma słynnymi orkiestrami: Amati Ensamble München, Camerata Wrocław, BC Instrumentalis Ensamble (z chórem Basilica Cantans) oraz Brahms Symphony Orchestra. Występowała na licznych festiwalach m.in. podczas II Internazional Brahms Festival in Wrocław oraz na Międzynarodowej Gali Sylwestrowej 2013 i 2014. Sylwia Marut jest 4-krotną stypendystką Prezydenta Wrocławia w dziedzinie artystycznej.

Milena Pioruńska
Uczennica Konrada Dragana w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Na skrzypcach gra od 5 roku życia. Doskonaliła swoje umiejętności muzyczne pod kierunkiem: Wojciecha Hazuki oraz w ramach kursów mistrzowskich w klasie Stefana Tarary, Simona Cartledga oraz Antoniego Cofalika i Konrada Dragana. Ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych. Wzięła udział w 18 konkursach skrzypcowych, na których zdobywała prestiżowe nagrody i wybitne wyróżnienia. W marcu 2015 roku jako talent muzyczny wystąpiła podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, a w maju zadebiutowała jako solistka z orkiestrą kameralną Expressivum Modern grając ”Wiosnę” Antonio Vivaldiego. We wrześniu 2015 roku wystąpiła podczas cyklu koncertów Verbum cum Musica organizowanego przez Fundację Studium Culturae Ecclesiae we wrocławskiej Auli Papieskiej Wydziału Teologicznego oraz w ramach gali wręczenia Stypendiów Naukowych i Artystycznych Prezydenta Wrocławia. W grudniu 2015 wystąpiła podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Krzyża Wolności i Solidarności Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Od trzech lat jest stypendystką Prezydenta Wrocławia. W październiku 2014 roku dołączyła do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Karolina Wojsznis
Urodzona w 2006 roku, kształci się na fortepianie od 6 roku życia. Pierwszą nauczycielką była Beata Rusnak, obecnie jest nią Agnieszka Wachowicz prowadząca klasę fortepianu w OSM im. K. Szymanowskiego. Karolina Wojsznis jest uczennicą klasy 3 szkoły podstawowej.
W roku szkolnym 2013/2014 zdobyła II miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Görlitz/Zgorzelec, I miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi, I miejsce na wrocławskim II Konkursie Młodych Muzyków w kategorii „Instrumentaliści” oraz I miejsce w Konkursie Szkolnym. Dwukrotnie (2014, 2015) zdobyła Grand Prix na Miniaturowych Zmaganiach Najmłodszych Pianistów w Świdnicy a zwieńczeniem całorocznej pracy i postępu w nauce gry na fortepianie był występ w koncercie końcoworocznym szkoły w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Wrocławia.

Helena Żabska
Uczennica Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Ewy Grzegorzewskiej, oraz Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, w których bierze udział od 2012 roku. Jedną z ważniejszych nagród jest zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej a ostatnim sukcesem I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepszą interpretację utworu Bacha na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz w styczniu 2016. Jest zapraszana regularnie przez Dolnośląskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina do udziału w koncertach m.in. w cyklu „Młodzi Zdolni”. Oprócz pracy nad repertuarem solowym młoda pianista ceni sobie kameralistykę. Trio fortepianowe, w gra, zostało nagrodzone na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bystrzycy Kłodzkiej (kwiecień 2015).

Noty o akompaniatorach:
Marcin Grabosz
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego oraz dyrygentury w klasie Mieczysława Gawrońskiego. Nauczyciel Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Oprócz pracy akompaniatora prowadzi szkolną orkiestrę symfoniczną.
Wiktor Szymajda
W 1986 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Łodzi, a w latach 1986-91 studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego. Od 1991 roku pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. we Wrocławiu. Od roku 2006 pracuje również jako pianista-akompaniator w PSM II st. we Wrocławiu, a od 2009 jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Pianista i kameralista. Od 1996 roku jest związany z Narodowym Forum Muzyki (dawniej Filharmonią Wrocławską), z którym jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.

 

Aktualności

Prezentacje legend w wykonaniu uczniów klas II i III wrocławskich szkół podstawowych pt. „We Wrocławiu nad rzeką Odrą...”

29.05 (piątek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór literacko-plastyczno-muzyczny K. Paraszkiewicz-Pater z udziałem malarki L. Sokal-Trybalskiej i muzyka M. Grabosza pt. „Do przyjaciół”

29.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie z prof. P. Drożdżewskim pt. „Wielcy muzycy we Wrocławiu cz. I”

30.05 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy B. Levantovitcha

30.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Uniwersum Fletu Poprzecznego”

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy W. Dubiel i J. Urgoła

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy