Klub Przyjaciół Grodna i Wilna, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z Marianem Pacholakiem pt. „Pomniki Adama Mickiewicza”

11 kwietnia (czwartek) 2024 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Adam Mickiewicz był w Wielkopolsce bardzo popularny. W 1828 roku ukazało się pierwsze wydanie poznańskie całej jego dotychczasowej twórczości, a w 1832 roku drugie. Adam Mickiewicz zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu. Wiadomość o jego śmierci szybko dotarła do Wielkopolski. W krótkim czasie zawiązał się w Poznaniu komitet do uczczenia pamięci poety, jednocześnie rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika. O jego wykonanie komitet zwrócił się do przebywającego w Paryżu znanego rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego (1807-1866). Już w marcu 1856 roku był gotowy pierwszy model pomnika, odlany w gipsie. Przesłany do Poznania spotkał się z przychylnym przyjęciem; najwięcej sporów toczyło się przy ustaleniu materiału, z którego miał być wykonany. Ostatecznie komitet zgodził się na „conflant” (kamień podobny do marmuru). 7 czerwca 1857 roku Oleszczyński doniósł komitetowi, że pomnik został ukończony, a 9 sierpnia tegoż roku dokładnie opakowany pomnik dotarł koleją do Poznania. W czasie gdy Oleszczyński kończył swoje dzieło, w Poznaniu trwała batalia o uzyskanie zgody u władz pruskich na lokalizację pomnika. Ostatecznie wystąpiono o zgodę na ustawienie pomnika w ogrodzie przy kościele św. Marcina. Jednakże nawet taka lokalizacja spotkała się z odmową władz prowincjonalnych. Dopiero regent książę Wilhelm, sprawujący władzę w zastępstwie chorego króla Fryderyka Wilhelma IV wyraził zgodę. Odsłonięcie dzieła odbyło się uroczyście 7 maja 1859 roku. Był to pierwszy pomnik Adama Mickiewicza na ziemiach polskich. Pod koniec XIX wieku coraz częściej dyskutowano nad przebudową pomnika. Z jednej strony obawiano się, czy materiał, z którego wykonano pomnik, dłużej wytrzyma w naszym klimacie, z drugiej strony chciano uczynić pomnik okazalszym. Ostatecznie zgodę na przebudowę uzyskano w czerwcu 1903 roku. Postanowiono zastąpić pomnik wykuty przez Oleszczyńskiego jego odlewem w brązie. Podjął się tego znany poznański rzeźbiarz Władysław Marcinkowski (1858-1947). Dodatkowo przyozdobił balustradę dwoma figurami z brązu. Jedna przedstawiała dziewczynkę podającą wieszczowi wiązankę kwiatów, druga chłopca trzymającego urnę jako symbol przeszłości. Pomnik w nowej postaci został ukończony w październiku 1904 roku. Dotychczasowy pomnik, dłuta Oleszczyńskiego, został przeniesiony na dziedziniec Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Obydwa pomniki przetrwały do 1939 roku, kiedy to zostały zniszczone przez okupanta. Po wojnie sprawą pomnika Adama Mickiewicza zajęto się w 1955 roku. Został rozpisany konkurs, w którym pierwsze miejsce zajął projekt Bazylego Wojtowicza i Czesława Woźniaka. Następnie przystąpiono do realizacji pomnika na placu Adama Mickiewicza. Czterometrowy pomnik został umieszczony na dwumetrowym cokole, który przysporzył najwięcej trudności. Projekt pomnika przewidywał, że ściany boczne cokołu będą ozdobione pełnoplastycznymi płaskorzeźbami. Wybrany na cokół sjenit okazał się jednak tak twardy, że przy ówczesnych trudnościach z zakupem odpowiednich narzędzi płaskorzeźby były nie do wykonania. Postanowiono więc poprzestać na płytko rytych w płaszczyźnie kamienia. Pomnik został odsłonięty w 1960 roku.
Źródło i dodatkowe informacje: www.grodnowilno.pl/pomniki-adama-mickiewicza


 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z dr. M. Piekarskim pt. „Spacer po muzycznym Lwowie. Między operą, kościołem, towarzystwem muzycznym i prywatnymi salonami”

26.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy