Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''. Gościem będzie Bożenna Biskupska (malarka, rzeźbiarka, autorka instalacji, współzałożycielka Fundacji In Situ)

11 września (wtorek) 2018 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Koncepcja i realizacja projektu Ewa Gil-Kołakowska
Prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
Piotr Osowicz
W części artystycznej wystąpi zespół WYSPA :
Marcin Płaza - fortepian
Hugo Marcel - gitara, wokal
Łukasz Blachura - bass


Dowód Tożsamości - to literacko-muzyczny cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury poświęcony Wrocławiowi i mieszkańcom Dolnego Śląska. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków, a także ich związków z regionem; związków, budujących przez lata podwójną tożsamość mieszkańców - tożsamość ''stamtąd'' określaną przez przodków, oraz tożsamość ''stąd'', definiowaną przez miejsce, gdzie ostatecznie się osiedlili. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki ''Dowód Tożsamości'' na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas, reżyserka - Julia Popkiewicz, dziennikarka - Wanda Ziembicka-Has, scenarzysta - Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego ZOO i programu ''Z kamerą wśród zwierząt'' - Hanna i Antoni Gucwińscy. Gościem spotkania w dniu 11 IX będzie wybitna malarka i rzeźbiarka - Bożenna Biskupska - z urodzenia warszawianka, od kilku lat związana z Sokołowskiem, gdzie mieszka i tworzy. Redaktor Ewa Gil-Kołakowska i redaktor Piotr Osowicz, porozmawiają z artystką o jej korzeniach i związkach z Dolnym Śląskiem, o twórczości, artystycznych przyjaźniach, o Fundacji In Situ i o fantastycznym Festiwalu poświęconym wybitnemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu ''Hommage a’ Kieślowski...'' Tegoroczna edycja Festiwalu zaczyna się już 14 września. Oprawę muzyczną wieczoru zapewni zespół Wyspa pod kierownictwem muzycznym Marcina Płazy.


Realizatorzy:

Bożenna Biskupska - malarka, rzeźbiarka, autorka instalacji. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach muzealnych, prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą, miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brała też udział w wystawach zbiorowych. W 2004 roku wspólnie z Zygmuntem Rytką (artystą zajmującym się fotografią, instalacjami i video-artem) i córką, Zuzanną Fogtt (architektem) założyła Fundację In Situ, której celem jest zapewnienie warunków do eksperymentowania w sztuce oraz stworzenie galerii sztuki współczesnej. Od 2007 roku Fundacja działa w Sokołowsku, gdzie rekonstruuje zabytkowe budowle, organizuje warsztaty oraz trzy festiwale: ''Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty'', ''Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage a’ Kieślowski'' i ''Sanatorium Dźwięku''. Fundacja prowadzi też Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.


Ewa Gil-Kołakowska - pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Rozmowy - m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Agnieszką Osiecką, Franciszkiem Starowieyskim czy Jerzym Dudą-Graczem - publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu ''E’LA''. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz wydanej rok temu książki ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Piotr Osowicz - wieloletni dziennikarz Radia Wrocław, zajmujący się głównie tematyką społeczną i kulturalną. W Radiu Kultura prowadzi swój autorski program, do którego zaprasza znane osobistości ze świata kultury i sztuki. Przez wiele lat jako rzecznik prasowy związany był z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Współpracował również z redakcją Polskiego Radia w Warszawie i z Telewizją Dolnośląską. Wielką popularność przyniósł mu znany i bardzo lubiany przez słuchaczy program Loża Szyderców, emitowany na antenie Radia Wrocław, którego red. Osowicz jest nie tylko gospodarzem, ale i współautorem. O sobie najchętniej mówi jednym zdaniem - ''Miłośnik literatury, psów i lasów''.


Marcin Płaza - kompozytor, pianista, producent muzyczny, wrocławianin. Laureat indywidualnej nagrody prezydenta Wrocławia, którą otrzymał w 1997 roku. Od lat współpracujący z wieloma wrocławskimi teatrami jako kompozytor i kierownik muzyczny. Przez wiele lat aktywny uczestnik Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jako kierownik muzyczny oraz aranżer wielu nagradzanych spektakli - m.in. ''Rybiego puzonu'' ( recital Konrada Imieli w reżyserii Wojciecha Kościelniaka), spektaklu ''Księżyc frajer'' a także jednego z najciekawszych Koncertów Galowych PPA - poświęconego twórczości Stanisława Staszewskiego - ''La la la la''. Autor muzyki do musicalu ''Wrocławski dzwon grzesznika''. Przez ponad 10 lat przebywał w Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie na tamtejszej scenie muzycznej z powodzeniem realizował swoje własne autorskie projekty, a także współpracował jako kierownik muzyczny przy realizacji popularnych musicali - m.in. produkcje takie jak “Peter Pan''oraz “Sound of Music''. Zawodowe doświadczenia jako kompozytor oraz producent muzyczny, wykorzystywał też przy współpracy z wieloma irlandzkimi i brytyjskimi zespołami. Jedną z jego ważniejszych artystycznych przyjaźni, która zaowocowała wspólnymi projektami była znajomość i współpraca z Mungo Jerry. Marcin Płaza od roku znów mieszka we Wrocławiu i aktywnie udziela się jako niezależny producent muzyczny oraz kompozytor i pianista.


WYSPA - to energetyczny rockowo - popowy zespół założony we Wrocławiu przez gitarzystów Olivera Ramoojee oraz Raffa Marsullo w sierpniu 2014 roku. Nazwa nawiązuje do miejsc, z których pochodzą: Sycylii oraz Mauritiusa. Rok po założeniu zespołu, dołączył do niego wokalista i gitarzysta - urodzony na Mauritiusie Hugo Marcel. Na spotkaniu 11 września z WYSPĄ zgra również basista Łukasz Blachura.


 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy