Klub Muzyki i Literatury zaprasza na wernisaż rysunku Łucji Całki-Pydy pn. ''Mantra lasów i łąk''

Wernisaż 14 września 2015 roku o godz. 18.00
Podczas wernisażu koncert fortepianowy Karoliny Żuk
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL
od 14 września 2015 roku do 14 października 2015 roku
od. poniedz. do piątku w godz. 10.00 - 18.00
w soboty od 12.00 do 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Plakat [pdf]

Folder [pdf]

Program koncertu [pdf]


Łucja Całka-Pyda urodziła się w 1959 roku w Ząbkowicach Śląskich. Naukę rysunku i malarstwa pobierała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jest absolwentką Studium Kulturalno Oświatowego we Wrocławiu.
Jej fascynacja malarstwem dość szybko przeobraziła się w twórczość graficzną. Podróże po świecie sprzyjały skromnemu warsztatowi rysowniczemu, dlatego rysunek szybko stał się domeną tej artystki. Jest przede wszystkim rysownikiem i grafikiem, ale w dorobku ma także prace konserwatorskie zabytków sakralnych, projektowanie graficzne oraz ilustracje do książek.
Autorka indywidualnych wystaw w kraju i zagranicą.
Oficjalna witryna autorki: www.calka-pyda.eu

Mantra Lasów i Łąk.
Mieszkam w niemieckich górach Eifel w dzikim sercu puszczy, ale przyroda jest ze mną od zawsze. Prawie każda moja praca rysunkowa zawiera elementy fauny i flory. Nie dzieje się to przypadkiem, choć czasami mam wrażenie, że „coś rysuje się samo”, motywy często się niezamierzenie powtarzają.
Moje rysunkowe mantry są pewnego rodzaju stanem skupienia. Mantryczna powtarzalność motywów przyrodniczych, to moja osobista, wewnętrzna modlitwa. To również, tak jak w hinduizmie, moja rytualna formuła magiczna – bo przyroda, która mnie otacza, to magia w czystej postaci.
Większość prac ma tylko początkowy zarys. To przeważnie pamięć chwil ze spotkania z dzikimi zwierzętami, z niespotykanymi zapachami lasu i łąk, ich barwami i ciągłym się przeobrażaniem. To również obecność tego, co jest nieuniknione, czyli śmierci z wolą przetrwania w przyrodzie.
Życie tak blisko natury daje mi poczucie pewnego duchowego bezpieczeństwa. Nie ma tutaj kłamstwa, rozczarowania, ani też jakiegoś pragnienia. Wszystko żyje według jednego rytmu i nie oczekuje nagród ani kar. Współczesny człowiek zapomniał już o prostocie takiego życia, a jego materializm powoduje coraz większe duchowe ubóstwo. Zapraszam więc Państwa do wspólnego spotkania z przyrodą i odkrywania jej pierwotnego znaczenia.

Karolina Żuk - urodzona w roku 1995, studentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr. Piotra Żukowskiego. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie Mariusza Modrzejewskiego. Uczestniczyła w wielu konkursach pianistycznych krajowych i międzynarodowych. Otrzymała m.in. II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu J.S.Bacha na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zgorzelcu/Goerlitz oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie „Roma” International Piano Competition. Grała również w zespole kameralnym z którym otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Brała udział w kursach mistrzowskich doskonalących warsztat pianistyczny w Dusznikach Zdrój w klasie Pana Profesora Waldemara Andrzejewskiego oraz w klasie Pana Profesora Grzegorza Kurzyńskiego,a także w Zell an der Pram w klasie Pana Profesora Gottlieba Wallisch'a. Koncertowała m.in. w Filharmonii Wrocławskiej wykonując Koncert a-moll R. Schumann'a z orkiestrą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu.
Biogram [pdf]

Powiększenia prac
 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy