Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert chórów Capella Ecumenica i Cantilena pt. "Do Betlejem w ciemną noc"

Dyrygent Mikołaj Szczęsny
Prowadzenie koncertu Sonia Krok
27 stycznia (piątek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Kameralny Chór Męski „Cantilena” został założony we wrześniu 1966 r. we Wrocławiu. W roku 2007 został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zespół, który dziś nawiązuje do bogatych tradycji chóralnych Wrocławia, swoje sukcesy zawdzięcza współpracy ze znakomitymi dyrygentami m.in.: Edmundem Kajdaszem, Krzysztofem Teodorowiczem, Tadeuszem Zatheyem i innymi. Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany i obejmuje muzykę od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, zarówno sakralną, jak i świecką. Szczególne miejsce w repertuarze zajmuje program pieśni patriotyczno-wojskowych oraz muzyka cerkiewna. Chór jest inicjatorem cyklu koncertowego pod nazwą „Spotkania Muzyczne u Oblatów”, który od 1999 roku odbywa się we Wrocławiu w kościele pw. NMP Królowej Pokoju. Współorganizował także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Vratislavia Sacra. W latach 2014 - 2018 Chór był współorganizatorem międzynarodowego projektu VoCE – "Głosy i ścieżki Europy" powołanego dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Ten międzynarodowy projekt zakończył się 18 listopada 2018 roku w sali berlińskiej filharmonii. Cantilena była jednym z wykonawców finałowego dzieła projektu VoCE - "Memorial", które skomponował Thierry Machuel.


Chór Cappella Ecumenica powstał w 1999 roku. W repertuarze znajdują się utwory od renesansu poprzez barok po współczesnych kompozytorów, a także muzykę typu spirituals i gospel. Chór zdobył I miejsce w kategorii chórów kościelnych na I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, który odbył się w kwietniu 2003 roku w Bydgoszczy. W 2004 roku w Toruniu na I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w kategorii chórów kościelnych zajął I miejsce oraz zdobył Nagrodę Specjalną Prezesa Oddziału Bydgoskiego Związku chórów Kościelnych Caecilianum Anny Wójtowicz. W 2006 roku zdobył II miejsce (pierwszego nie przyznano) na XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a także na II miejsce na 1 Dolnośląskim Konkursie Chórów „Silesia Cantat” w kategorii chórów kameralnych. Chór ma w swoim dorobku pierwszą płytę CD na której nagrane zostały tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu znanego współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, autora wielu kompozycji chóralnych i symfonicznych. Założycielem i wieloletnim dyrygentem chóru był Adam Rajczyba absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marka Pijarowskiego. Po okresie pandemii pod koniec 2021 roku chór wznowił działalność pod nowym dyrygentem Andreiem Karatysheuskim absolwentem Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i studentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie Dyrygentury Chóralnej pod kierunkiem prof. Dr hab. Marty Kierskiej-Witczak.
Dodatkowe informacje [pdf]


Mikołaj Szczęsny. W 2017 roku ukończył naukę w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Obecnie kształci się w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunkach muzyka kościelna oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (zakres: dyrygentura chóralna). Ukończył również studia magisterskie na kierunku anglistyka na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Bierze aktywny udział w kursach i warsztatach prowadzonych przez profesorów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Jako przewodniczący Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Muzyki Kościelnej i Organowej AMKL współorganizuje szereg wydarzeń kulturalnych. Obecnie pełni funkcję dyrygenta dwóch wrocławskich zespołów: chóru Capella Ecumenica oraz Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena”. Prowadzi działalność koncertową, wykonując zarówno muzykę solową, kameralną, jak i większe dzieła wokalno-instrumentalne. Dokonywał też nagrań płytowych we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu. W 2015 roku został stypendystą Prezesa Rady Ministrów oraz Zarządu Województwa Opolskiego.


 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy