Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''

28 grudnia (czwartek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Gościem będzie Przemek Paśko - autor piosenek i wykonawca, założyciel zespołu "Paśko i CO TO", miłośnik sztuk wszelakich i pasjonat sportu
Koncepcja, realizacja projektu i prowadzenie Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Przemek Paśko - gitara, wokal
Marcin Płaza - fortepian
Andrzej Szeremet - gitara
Wojciech Bergander - kontrabas


Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
Dowód Tożsamości - to cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury poświęcony Wrocławiowi i mieszkańcom Dolnego Śląska. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków, a także ich związków z regionem; związków, budujących przez lata podwójną tożsamość mieszkańców - tożsamość ''stamtąd'' określaną przez przodków, oraz tożsamość ''stąd'', definiowaną przez miejsce, gdzie ostatecznie się osiedlili. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki ''Dowód Tożsamości'' na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas oraz reżyserka i scenarzystka - Julia Popkiewicz. W dniu 28 XII gościem spotkania będzie Przemek Paśko - autor piosenek, wykonawca, założyciel zespołu ''Paśko i CO TO'', twórca - jak sam o sobie mówi: ''niezależny od niczego i nikogo''. Nad oprawą muzyczną wieczoru zapanuje Marcin Płaza - wrocławski muzyk i kompozytor. Posłuchamy między innymi piosenek z płyty Błędne koło w wykonaniu Przemka Paśko i muzyków zespołu ''CO TO''


Przemek Paśko. Od wielu lat związany z środowiskiem kulturalnym Wrocławia, w bliskiej znajomości z ludźmi Teatru Muzycznego Capitol. Namiętny słuchacz Trójki. Grywał i grywa na prywatkach, podśpiewując cudze piosenki, szczególnie Marka Grechuty, Stanisława Sojki, Raz Dwa Trzy i czterystu dwudziestu innych ''skaldów".
Bez nadziei na życie z muzyki, oswoił również biegun odległy od sztuki.
Odkąd zaproszony został przez Marka Kocota do udziału w jego słynnym wrocławskim ''Antykabarecie'', postanowił zająć się pisaniem własnych utworów. A ponieważ wiele piosenek znalazło uznanie nie tylko u jego przyjaciół, ale też u dziennikarzy muzycznych, postanowił zaprosić do współpracy profesjonalnych muzyków i wspólnie nagrali pierwszą płytę. Na cześć znakomitego trójmiejskiego teatrzyku, którego występ utrwalony został w filmie Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra" zespół otrzymał nazwę "CO TO". Zarówno płyta jak i pierwszy na niej utwór nosi tytuł "Błędne Koło". Muzyka ''CO TO'', błąka się po radiowej Trójce, nawet u Piotrów Kaczkowskiego i Barona, często u Janusza Deblessema. Posłuchać jej można również na koncertach. Zespół grał m.in. w Imparcie, na warszawskim Festiwalu Twórców, we wrocławskim klubie Nietota, a także w Teatrze Roma w Warszawie i Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. ''CO TO'' jest właśnie w trakcie nagrywania materiału na kolejną płytę. Muzyka, która się na niej znajdzie, jak mówi Przemek Paśko: ''zrodziła się z przyjaźni i jest jedynie źródłem radości, z nadzieją, że ktoś polubi te dźwięki i słowa w oczekiwaniu na więcej''.


Ewa Gil-Kołakowska. Pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Rozmowy - m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Agnieszką Osiecką, Franciszkiem Starowieyskim czy Jerzym Dudą-Graczem - publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu ''E’LA''. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz wydanej rok temu książki ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Marcin Płaza - kompozytor, pianista, producent muzyczny, wrocławianin. Laureat indywidualnej nagrody prezydenta Wrocławia, którą otrzymał w 1997 roku. Od lat współpracujący z wieloma wrocławskimi teatrami jako kompozytor i kierownik muzyczny. Przez wiele lat aktywny uczestnik Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jako kierownik muzyczny oraz aranżer wielu nagradzanych spektakli - m.in. ''Rybiego puzonu'' ( recital Konrada Imieli w reżyserii Wojciecha Kościelniaka), spektaklu ''Księżyc frajer'' a także jednego z najciekawszych Koncertów Galowych PPA - poświęconego twórczości Stanisława Staszewskiego - ''La la la la''. Autor muzyki do musicalu ''Wrocławski dzwon grzesznika''. Przez ponad 10 lat przebywał w Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie na tamtejszej scenie muzycznej z powodzeniem realizował swoje własne autorskie projekty, a także współpracował jako kierownik muzyczny przy realizacji popularnych musicali - m.in. produkcje takie jak ''Peter Pan''oraz ''Sound of Music''. Zawodowe doświadczenia jako kompozytor oraz producent muzyczny, wykorzystywał też przy współpracy z wieloma irlandzkimi i brytyjskimi zespołami. Jedną z jego ważniejszych artystycznych przyjaźni , która zaowocowała wspólnymi projektami była znajomość i współpraca z Mungo Jerry. Marcin Płaza od roku znów mieszka we Wrocławiu i aktywnie udziela się jako niezależny producent muzyczny oraz kompozytor i pianista.


Andrzej Szeremet - pasjonat gry na gitarze. Jego talent gitarowy słychać wyraźnie na ścieżkach płyty ''Błędne koło'' i mającej się wkrótce ukazać ''Spirali''. Z charakterystyczną dla siebie wirtuozerią grywa akustycznie na gitarach ulubionych przez Jango Reinharda i elektrycznie, na gitarach sygnowanych przez Erica Claptona… rozpoznawalne dźwięki, brzmienia i frazy. Właśnie nagrywa swoją gitarową płytę. Posłuchać go też można w ''The Crackers Band'' oraz w projekcie ''We Love Miles'', czyli ''Davis gitarowo''


Wojciech Bergander - absolwent wrocławskiej OSM im. K. Szymanowskiego w klasie kontrabasu Czesława Kurtoka, student Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kontrabasu Ireny Olkiewicz. Od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w artystycznym życiu Wrocławia, działając na wielu płaszczyznach muzycznych. Wykładowca gitary basowej w szkole R&HM im. J. Satrianiego, od kwietnia 2007 r. współpracuje z firmą Interton S.A. jako endorsen.


 

Aktualności

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Dolnośląski Oddział we Wrocławiu
W części muzycznej trio akordeonowe:
J. Stoczewski
E. Zięba
T. Kotlarski

13.06 (sobota) br. o godz. 14.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pn. „Czerwcowy wieczór muzyczny”

17.06 (środa) br. o godz. 18.15
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z dr. M. Piekarskim pt. „Spacer po muzycznym Lwowie. Między operą, kościołem, towarzystwem muzycznym i prywatnymi salonami”

26.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy